Srovnání OLED TV a LCD/QLED TV
Samsung představil novou řadu televizorů označenou QLED. Co má QLED společného s OLED? A pozná rozdíly mezi QLED a OLED televizory i běžný divák? Vzájemným porovnáním obou typů televizorů se na tyto časté dotazy pokusíme odpovědět.
Společné znaky QLED a LED televizorů
QLED TV má základ v LCD televizorech podsvícených LED diodami. Rozdíl oproti „obyčejným“ LEDkám ale tkví v aplikaci Quantum Dot technologie. A tak vznikl název Samsung QLED TV. QLED tedy technicky vzato není žádná revoluční technologie, ale „jen“ označení inovace starých známých LCD/LED televizí. Nutno ale objektivně říci, že v podání Samsungu je to inovace zdařilá, jak si ukážeme dále v článku.
U LCD televizoru je zdrojem základního světelného paprsku
fluorescenční podsvícení. Odtud paprsek prochází vrstvou tekutých
krystalů, následně projde barevným filtrem, v němž je obarven, a po
překonání dalších dvou „dešifrovacích“ filtrů se paprsek konečně
objevuje na obrazovce, kde jej již vnímáme jako srozumitelný obraz.
LED televizor funguje na stejné bázi jako LCD televizor, ale s tím
rozdílem, že zdrojem podsvícení není fluorescenční vrstva, ale
LED diody.
QLED aneb jak Samsung inovoval LED TV
Na výše zmíněném principu LED technologie ve skutečnosti fungují i QLED televizory. I když se svým názvem snaží vzbudit dojem, že by se mohlo jednat o něco podobného technologii OLED, ve skutečnosti s ní nemají prakticky nic společného.
QLED TV má základ v LCD televizorech podsvícených LED diodami. Rozdíl oproti „obyčejným“ LEDkám ale tkví v aplikaci Quantum Dot technologie. Tak také vznikl název Samsung QLED TV. QLED tedy technicky vzato není žádná revoluční technologie, ale „jen“ označení inovace starých známých LCD/LED televizorech. Nutno ale objektivně říci, že v podání Samsungu je to inovace zdařilá, jak si ukážeme dále v článku.
Jak funguje OLED TV
Oproti QLED televizorům OLED funguje již zcela nezávisle na starších LCD/LED technologiích. Displej OLED TV se totiž tvořen z organických světelných bodů (nebo také pixelů), z nichž každý produkuje vlastní světlo. Miliony světelných bodů OLED technologie dokáže generovat složitou mozaiku barev, kterou pak naše oči při sledování televize vnímají jako kompletní obraz.
Protože u OLED TV každý světelný bod produkuje plnohodnotný jas, není u této technologie nutné žádné podsvícení, což je rozdíl oproti LED/QLED televizorům.
OLED televizory používají LG displeje
Pro OLED technologii je rovněž charakteristická její složitost při
výrobě: panely velkých úhlopříček umí v současné době vyrobit jen
LG. OLED televizorů je v nabídce více (Sony, Philips, Panasonic), ale
všichni tito výrobci přebírají OLED panely od LG.
Výrobci při kompletaci hotových OLED TV využívají vlastní komponenty a své know-how, takže se dá objektivně říci, že každá značka nabízí plnohodnotné a nezaměnitelné OLED televize.
Takový postup výroby je ale nákladný, a proto si koncový zákazník musí za OLED TV připlatit. To ostatně platí i o QLED TV: v obchodech oba typy televizí cenově začínají na desítkách tisíc korun (záleží na velikosti úhlopříčky a konkrétním modelu).
Rozdíl mezi OLED TV a QLED TV v praxi
Začneme pro běžného uživatele důležitým kritériem, kvalitou barev. Můžeme konstatovat, že v této kategorii vítězí Samsung se svou QLED TV, která pokrývá téměř celý barevný gamut DCI-P3. Musíme ale podotknout, že vítězství je to velmi těsné, jelikož i OLED televize (například modely od LG nebo SONY) dosahují pokrytí škály DCI-P3 výrazně nad 90 %.
Černá barva u QLED TV a OLED TV
Z hlediska barev je zde však jedna oblast, ve které ani Quantum Dot technologie Samsungu nemá na OLED nárok, a to je zobrazovaní černé barvy. QLED TV totiž jakožto každý klasický LCD/LED displej produkuje světlo celou svou plochou, a tím pádem i ta nejtmavší místa obrazovky nedokáží „zhasnout“ na 100 %.
Tady vítězí OLED TV: díky jednotlivým světelným bodům může ve tmavých scénách každý pixel úplně vypnout a nezářit. V místech obrazu, kde má být černá barva, bude skutečně plnohodnotná černá, žádná vybledlá černá nebo, chraň bože, tmavě šedá barva.
OLED má vyšší kontrast než QLED
S kvalitní černou barvou jde ruku v ruce i kontrast: když budete mít černou „černější,“ bude rozsah mezi černou a bílou barvou širší. Je tedy jasné, že když má OLED TV kvalitnější černou než QLED, bude mít také i vyšší kontrast.
Vliv Quantum Dot na jas QLED TV
Je třeba zmínit ještě jednu obrazovou kategorii: jas. Televizory Samsung QLED dosahují vyšších hodnot, a to díky kvantovým bodům. Špičkové OLED TV mají svítivost kolem 700 cd/m2, zatímco nové QLED modely disponují jasem i přes 1 500 cd/m2. QLED televizory tak mají lepší předpoklady pro produkci obrazu ve světlých místnostech bez nutnosti zatemnění.
QLED TV i OLED TV jsou plnohodnotné Smart TV
Porovnávání funkcí asi nemá příliš smysl. Faktem je, že OLED i QLED televize jsou prémiové produkty svých výrobců a tím je dáno, že budou mít vše, co dnešní Smart TV mají mít. HDR, 4K rozlišení, HDMI, DLNA …
Je QLED TV energeticky úspornější než OLED TV?
Co se spotřeby týče, pravděpodobně narazíte na jeden zažitý mýtus: všeobecně se má za to, že OLED TV mají vyšší spotřebu než LED, stejně tak QLED TV. Důvodem budou představy, že u OLED displejů svítí každý pixel zvlášť, a proto bude mít vyšší spotřebu. Pravdou je, že takhle jednoznačně to říci nelze.
U LCD/LED/QLED záleží kromě jiného na síle podsvícení: to lze
ovlivnit nastavením jasu. Bude-li vám stačit slabší jas, bude i spotřeba
nižší.
U OLED závisí spotřeba na pixelech, které mohou zcela „zhasnout“.
V případě temných pasáží filmů, bude svítit méně obrazových bodů,
a OLED TV bude úspornější. Naopak při velkém množství bílé,
například u sledování hokejového zápasu, bude spotřeba narůstat.
Při srovnávání podle energetické náročnosti jenutno se dívat na spotřebu konkrétních modelů televizorů a počítat při tom i s odchylkami podle individuálního nastavení nebo zobrazované scény.
Kdo je tedy vítězem?
Jaké televizory jsou z uživatelského pohledu lepší? OLED TV nebo QLED TV? Na základě tohoto článku si lze určitě udělat představu o kladech a záporech jednotlivých technologii. Bude tak záležet na každém potencionálním zákazníkovi a jeho potřebách. Objektivně lze říci, že tato inovace Samsungu je celkem zdařilá, ale opravdu se nedá srovnávat s OLED technologií od LG.